Blog, Case Study, Marketplaces  - marzec 16, 2022

Amazon czy eBay – która platforma będzie dla Ciebie odpowiednia?

Przemek Brejwo 5 min czytania

Sprzedaż internetowa to wygodne rozwiązanie zarówno dla klientów, którzy nie muszą wychodzić z domu, żeby dokonać zakupu, jak i sprzedawców, którzy mogą dotrzeć ze swoją ofertą na rynek międzynarodowy. Wśród wielu perspektyw, przedstawiciele tej drugiej grupy muszą wybrać platformę sprzedażową optymalną dla swojej branży. Niewątpliwie najwięcej możliwości zapewniają największe serwisy e-commerce – Amazon i eBay.

Amazon i eBay – czym się różnią?

Pomimo tego, że zarówno Ebay, jak i Amazon, funkcjonują jako narzędzia umożliwiającym sprzedaż na rynkach zagranicznych, istnieją między zasadnicze nimi różnice. 

Pierwsza z nich dotyczy zasad sprzedaży. Amazon jest sklepem internetowym, w którym swoje produkty mogą oferować jedynie zarejestrowane firmy. Stanowi to pewne ograniczenie, ale równocześnie podnosi jakość usług, ponieważ sprzedający jest zobligowany do spełnienia wymagań jakościowych i wizerunkowych sklepu. Klient może dzięki temu liczyć na wysoki standard obsługi i kupowanych produktów.

eBay natomiast jest platformą typu marketplace. Pod tym względem jest podobny do polskiego Allegro. W takim systemie do kupujących mogą trafić zarówno produkty od firm, jak i od osób fizycznych.

Oferowane usługi

Sprzedaż na Amazon daje nam szereg narzędzi usprawniających wymianę handlową i zwiększających atrakcyjność oferty. Jednym z nich jest profesjonalny plan sprzedaży, w ramach którego sprzedawcy otrzymują dostęp nie tylko do szeregu arkuszy kalkulacyjnych i raportów, ale także do wielu przydatnych narzędzi jak chociażby: zarządzanie zamówieniami, zarządzanie zapasami, tłumacz nazw i opisów produktów, konfigurator promocji.

Sprzedaż na eBay umożliwia użytkownikom korzystanie z wielofunkcyjnego menedżera oraz rozbudowane wsparcie w postaci Strefy Sprzedawcy. System sprzedaży zaawansowanej daje możliwość zarządzania magazynem oraz dostosowanie oferty do danego rynku zagranicznego.

Przydatnym narzędziem jest eBaymag, pozwalający na m.in. tłumaczenie nazw, opisów i parametrów produktów, automatyczny wybór odpowiednich kategorii w serwisach zagranicznych oraz synchronizację między serwisami. Użytkownik może również zarządzać zamówieniami, np. łącząc je lub dodając numery przesyłek.

Koszty, opłaty, prowizje

Koszty sprzedaży na Amazon

Podstawowym kosztem, z którym musi liczyć się sprzedawca, jest opłata za prowadzenie konta, której wysokość jest uzależniona od wybranego planu sprzedaży. W planie indywidualnym opłata wynosi 4 zł (bez VAT) za sprzedany produkt. Opcja ta rekomendowana jest dla osób sprzedających ponżeej 40 produktów miesięcznie. 

W planie profesjonalnym wysokość opłaty wynosi obecnie 165,91 zł (bez VAT) i nie jest uzależniona od liczby sprzedawanych miesięcznie produktów. Amazon pobiera prowizję od sprzedanych produktów. Jej wysokość uzależniona jest od kategorii i mieści się w granicach 5-15%, przy czym ustalona jest minimalna kwota prowizji.

Dla przykładu: standardowe prowizje w kategorii „Uroda” wynoszą 8% dla produktów o łącznej cenie sprzedaży do 40 zł i 15% dla przedmiotów o łącznej cenie sprzedaży powyżej 40 zł, a minimalna kwota prowizji wynosi 1 zł. Wyjątek stanowią akcesoria do urządzeń Amazon – prowizja wynosi w tym przypadku 45%.

Opłaty za realizację zamówienia zależą od planu sprzedaży. W planie profesjonalnym sprzedający płaci wyłącznie za usługi, z których korzysta, co obejmuje opłatę za produkt, magazynowanie oraz ewentualne dodatkowe usługi, takie jak utylizacja czy etykietowanie.

Wysokość opłaty różni się w zależności od zasięgu realizacji (lokalna, zagraniczna) oraz wielkości wysyłki. Przykładowo wysyłka zagraniczna z Polski dla standardowej paczki o wadze nieprzekraczającej 10,9 kg będzie kosztować 73,53 zł.

Sprzedający musi liczyć się także z dodatkowymi kosztami obejmującymi:

  • opłaty za magazynowanie długoterminowe, 
  • opłaty za zwrot, 
  • opłaty za reklamę.

Koszty sprzedaży na eBay

W przypadku eBay wysokość opłat dla sprzedawców prywatnych jest inna nże w przypadku przedsiębiorców.

1. Prowizje od sprzedaży – jest to suma wartości procentowej od łącznej kwoty sprzedaży oraz stałej opłaty za zamówienie. Zmienna prowizja od sprzedaży u sprzedawców prywatnych wynosi 11%, jeśli kwota nie przekracza 9990 zł lub 11% od kwoty 9990 zł i dodatkowo 2% od reszty całkowitej kwoty sprzedaży. Stała opłata za zamówienie to 0,25 zł, dla zamówienia ponżeej 50 zł, w pozostałych przypadkach jest to 1,35 zł. Dla przedsiębiorców 11% łącznej kwoty sprzedaży oraz 1,35 zł za każde zamówienie. W części kategorii prowizja wynosi 6,5%.

2. Opłaty za wystawienie oferty – sprzedawca prywatny otrzymuje bezpłatny limit, który wynosi 150 ofert. Po jego wyczerpaniu koszt wynosi 1,50 zł od każdej dodatkowej oferty. Wyjątkiem jest kategoria „Motoryzacja”. Przedsiębiorcę wystawiającego w niej przedmioty obowiązują dwie stawki: cena „Kup teraz” – 1,50 zł, cena aukcji – 2,20 zł.

3. Płatne opcje dodatkowe:

  • nazwa pomocnicza – 2,20 zł dla sprzedawcy prywatnego i 5,70 zł dla przedsiębiorcy;
  • wystawienie przedmiotu w dwóch kategoriach – 1,50 zł dla sprzedawcy prywatnego, przedsiębiorca zapłaci wyższą z dwóch prowizji od sprzedaży;
  • aktywacja oferty w wybranym czasie – sprzedawca prywatny zapłaci 0,90 zł i bezpłatne dla przedsiębiorcy.

4. Opłata za sklepy eBay – osoba prywatna może wykupić opcję Mały sklep, gdzie miesięczna opłata wynosi 89 zł. Pozostałe opłaty są naliczane po przekroczeniu liczby 250 bezpłatnych ofert. Firmy mają do wyboru Mały, Duży lub Megasklep, różniące się między sobą wysokością miesięcznego abonamentu (odpowiednio 89, 179 i 669 zł) oraz limitami bezpłatnych usług.

5. Opłata za transakcję zagraniczną – uzależniona jest od adresu dostawy produktu i dla sprzedawców prywatnych wynosi:

  • 1,97% – Europa (z wyłączeniem strefy euro, Szwecji i Wielkiej Brytanii) Stany Zjednoczone i Kanada;
  • 1,48% – Wielka Brytania;
  • 4,06% – pozostałe kraje;
  • bezpłatnie – strefa euro i Szwecja;

Dla firm jest to odpowiednio: 1,6%, 1,2% oraz 3,3%.

6. Opłata za przewalutowanie – uzależniona od kursu wymiany danej waluty.

7. Opłata za spór – wynosi 79,95 zł w przypadku osoby prywatnej i 65 zł dla przedsiębiorcy.

Jeżeli użytkownik nie korzystał wcześniej z PayPal, musi doliczyć również koszty tej usługi.

Amazon i eBay – podobieństwa

Pomimo wielu różnic, istnieją też pewne elementy łączące Amazon i eBay. Obie platformy oferują użytkownikowi wiele narzędzi podnoszących atrakcyjność wystawianych ofert. W obu przypadkach istnieje możliwość optymalnego dostosowania dostępnych opcji do potrzeb użytkownika. Obie platformy handlowe są bardzo popularne nie tylko u naszych zachodnich sąsiadów, ale także na całym świecie, przez co także dla polskich użytkowników stanowią ważny kanał dystrybucji produktów na rynek międzynarodowy.

Amazon i eBay – porównanie najważniejszych funkcji 

Logistyka 

Platformy różnią się sposobem wysyłki. Amazon oferuje dwa modele logistyczne: FBA (Fulfillment by Amazon) i FBM (Fulfillment by Merchant). W pierwszym z nich wszelkie kwestie takie jak magazynowanie, wysyłka czy zwroty obsługiwane są przez Amazon. W drugim z kolei wymienione elementy logistyczne pozostają po stronie sprzedającego.

eBay umożliwia sprzedaż na rynku krajowym z opcją wysyłki zagranicznej (sprzedaż podstawowa) lub wystawiania produktów w zagranicznych serwisach eBay (sprzedaż zaawansowana).

Należy również pamiętać, że w odróżnieniu od Amazona, eBay umożliwia sprzedaż także osobom prywatnym. Dlatego też na eBay będą zastosowanie miały nieco inne procedury. Prywatni sprzedający mogą skorzystać z menedżera sprzedaży dopiero po upływie 90 dni i otrzymania co najmniej dziesięciu pozytywnych komentarzy od kupujących. Co istotne, różnice w kwestii obsługi logistycznej zamówień, między platformami przekładają się także na zróżnicowanie opłat.

Przystępność interfejsu

Zasadniczo struktura Centrum Sprzedawców na eBay jest dość podobna do Centrum Sprzedawców Amazon. Oba interfejsy oferują dostęp do menu z „przeglądem”, „ofertami”, zamówieniami”, „marketingiem”, „wzrostem” i wydajnością”

Na eBay, po przejściu do sekcji „sprzedaj”, warto zwrócić uwagę na dół strony, gdzie znajduje się odnośnik do Strefy sprzedawcy, który, z uwagi na takie umiejscowienie, można przeoczyć. 

Pewne różnice zauważalne są w zakładce dotyczącej wydajności. W przypadku Seller Hub (eBay) wydajność analizowana jest na podstawie działalności sprzedawcy pod względem wskaźników sprzedaży. Natomiast Seller Central (Amazon) pokazuje stan konta zgodnie ze wskaźnikami wydajności Amazon dla sprzedawców.

Oba serwisy oferują swoim użytkownikom dostęp do przewodników dla początkujących sprzedawców, a także obszernej instrukcji wyjaśniającej krok po kroku kwestie dotyczące założenia konta, przygotowania profilu sprzedawcy i dodawania ofert.

Potencjał sprzedaży

Porównanie Amazona do eBaya pod względem wielkości rynku daje zdecydowaną wygraną temu pierwszemu, którego obecnie pokonuje tylko Alibaba. Jednak eBay nie pozostaje daleko w tyle, nadal będą głównym globalnym graczem na światowym rynku e-commerce.

Miliardy odwiedzin miesięcznie świadczą o ogromnych możliwościach, które jeszcze kilka lat temu pozostawały poza zasięgiem zarówno małych i średnich przedsiębiorstw, jak i osób prywatnych. Z drugiej strony tak ogromny rynek wiąże się z konkurencją na skalę międzynarodową. Aby osiągnąć sukces, sprzedający powinien opracować odpowiednio przemyślaną strategię marketingową.

Amazon czy Ebay – co lepsze dla Twojego biznesu? 

Podsumowując, Amazon oferuje sprzedawcom dostęp do ogromnego, a zarazem niezwykle konkurencyjnego rynku, zapewniając przy tym doskonałe wsparcie zarówno w kwestiach logistycznych, jak i w działaniach marketingowych.

Tymczasem eBay to zdecydowanie mniej konkurencyjny rynek, co stanowi duży plus szczególnie w przypadku początkujących sprzedawców. Końcowy wybór platformy zależny jest w dużej mierze od posiadanego budżetu, ale też rynku docelowego, na który chcesz dotrzeć oraz funkcjonalności przydatnych dla Twojego biznesu.

Początkujący sprzedawcy mogą spróbować swoich sił, zaczynając od prostszego i tańszego eBaya. Jednak warto pamiętać, że światowym liderem jest bezdyskusyjnie Amazon.