Blog, Case Study, Marketplaces  - marzec 17, 2022

Amazon Flex – czym jest i czy jest opłacalny?

Przemek Brejwo 6 min czytania

Szukasz informacji, czym jest i jak działa aplikacja Amazon Flex? Chcesz poznać plusy i minusy takiej pracy? Rozglądasz się za dodatkowym źródłem dochodu, z nielimitowanym czasem pracy i elastycznym grafikiem? A może interesuje Cię praca niezależnego dostawcy, ale nie wiesz jak zacząć? Sprawdź, na czym polega dostawa Amazon Flex, jakie warunki trzeba spełnić przy zgłoszeniu i ile można zarobić, dostarczając przesyłki.

Czym jest Amazon Flex Delivery?

Internet nieustannie się rozwija. Co rusz pojawiają się nowe opcje i usługi, a zamawianie produktów online kreuje nie tylko nowe możliwości, ale i nowe wyzwania. Serwis Amazon to międzynarodowy gigant, jedna z największych platform sprzedażowych, która regularnie poszerza i rozwija swoją ofertę. Im więcej usług oferuje, tym większą uwagę przykłada do odpowiedniej obsługi klienta. Aby zamówienia były realizowane szybko i sprawnie, Amazon współpracuje z największymi firmami spedycyjnymi, sieciami małych niezależnych firm dostawczych, a także z niezależną społecznością wykonawców.

Amazon Flex to program, który zrzesza niezależnych dostawców za pomocą aplikacji o tej samej nazwie. Kurierzy są odpowiedzialni za transport zamówień złożonych bezpośrednio na stronie Amazon. Odbierają je z lokalnego magazynu, a następnie dowożą pod wskazany adres. Pomysł powstał po to, żeby z jednej strony odciążyć firmy spedycyjne, a z drugiej zaoferować nową formę zarobku. Po spełnieniu kilku wymagań kurierem zostać może praktycznie każdy. Czy sprawia to iż sprzedaż na Amazon staje się sprawniejsza a zakupy bardziej atrakcyjne dla klientów?

Zalety i wady dostawy przez Amazon Flex

Praca dostawcy Amazon Flex ma zarówno plusy, jak i minusy. Pierwszą i najważniejszą zaletą jest niezależność. W swobodny sposób można ustalać własne godziny pracy i wybierać, które zlecenie zrealizować, a które nie. Pozwala to na elastyczne układanie codziennego grafiku i łączenie pracy kuriera z innymi zajęciami- opieką nad dzieci lub studiami. 

Ponieważ pracę można wykonywać w dowolnym momencie, jest to idealne rozwiązanie dla osób wychowujących dzieci. Przesyłki można dostarczać w czasie, gdy dzieci znajdują się w szkole lub w przedszkolu, a jeśli tego dnia nie mają zajęć — wystarczy nie brać zleceń lub zrealizować je później, kiedy inna osoba może się nimi zaopiekować. W Amazon Flex każdy jest swoim własnym szefem.

Praca w Amazon Flex to również szansa na dodatkowy zarobek, w celu podreperowania domowego budżetu. Zwłaszcza w okresie świąt, Black Friday lub wielkich wyprzedaży, ilość zleceń na dostarczenie paczek znacznie rośnie, a więc i zwiększa się szansa na zarobienie dodatkowych pieniędzy. Dzięki tej usłudze firmy dostawcze nie muszą zatrudniać dodatkowych kurierów, a osoby oczekujące na paczki otrzymają swoje zamówienia w terminie. 

Aby podjąć współpracę z Amazon Flex, nie trzeba posiadać specjalistycznych umiejętności. Każdy, kto ma ważne prawo jazdy, wie jak korzystać z urządzenia GPS i aplikacji na telefonie, może zatrudnić się w roli kuriera. Sama aplikacja jest bardzo intuicyjna i przejrzysta, a do tego została tak zaprojektowana w taki sposób, aby maksymalnie ułatwiać pracę każdemu dostawcy. W systemie widnieją najszybsze trasy dojazdu i wsparcie w razie problemów. Z aplikacji można korzystać wszędzie — w domu i poza domem. Co ważne praca kierowcy Amazon Flex nie wymaga też specjalnego ubioru. 

Podobnie jak w każdej innej pracy, także dostarczanie przesyłek ma pewne wady. Przede wszystkim minusem jest konieczność dowiezienia paczki niezależnie od aktualnych warunków atmosferycznych. Każdy kurier, zarówno zawodowy, jak i realizujący zlecenia dorywczo, musi być gotowy na pracę w różnych, często trudnych warunkach. Warto podkreślić, iż to na dostawcy ciąży obowiązek odpowiedniego zabezpieczenie przesyłki przed uszkodzeniem. W razie zgubienia lub uszkodzenia przewożonego towaru to osoba dostarczająca jest odpowiedzialna za stan paczki. Praca dostawcy to duża odpowiedzialność za każdą z przewożonych przesyłek.

Realizując zlecenia przez aplikację, konieczne jest posiadanie własnego samochodu lub innego środka transportu spełniającego wytyczne. We własnym zakresie trzeba go ubezpieczyć, zatankować i dbać o stan techniczny pojazdu. Amazon Flex nie nadzoruje ani jego stanu technicznego, ani nie gwarantuje pojazdu zastępczego w przypadku niespodziewanej awarii bądź wypadku na drodze. Co więcej, firma Amazon nie zwraca kosztów benzyny, regularnych przeglądów, ani opłat za parkingi i inne wydatki, które mogą się pojawić na płatnych odcinkach dróg lub po prostu w trasie. Warto jeździć zgodnie z przepisami i pilnować harmonogramu, bo czas dostawy wpływa na zadowolenie klientów i ocenę dostawcy w aplikacji, a ta z kolei wpływa na wysokość zarobków.

Praca w Amazon Flex zyskuje na popularności, a to oznacza, że jest coraz większa konkurencja. Zlecenia w aplikacji nie są odgórnie przydzielane, trzeba je własnoręcznie zaakceptować, zgodnie z zasadą „kto pierwszy ten lepszy”. Zlecenie przypada tej osobie, która jako pierwsza je zaakceptowała. Jeśli w okolicy działa wielu dostawców, dostęp do dużej liczby zleceń i wysokich zarobków może być ograniczony. Nie dla każdego taki zarobek będzie wystarczający, zwłaszcza w dobie galopującej inflacji i rosnących cen.

Jak rozpocząć działanie w aplikacji Amazon Flex?

Należy podkreślić, iż Amazon Flex nie jest usługą dostępną wszędzie. Warto więc sprawdzić, czy danym mieście istnieje możliwość zatrudnienia się jako dostawca bądź dostawczyni. 

Jeśli tak, trzeba spełnić kilka wymogów:

  • mieć ważne prawo jazdy obowiązujące na terenie Polski;
  • ukończyć 18 lat;
  • dysponować własnym pojazdem. Potrzebny będzie pojemny samochód o maksymalnej masie całkowitej do 2 ton. Preferowanym pojazdem jest samochód czterodrzwiowy, ponieważ przesyłki występują w różnej kategorii wagowej i w różnych wymiarach;
  • posiadać telefon z dostępem do internetu i aplikacji mobilnej Amazon Flex.

Rejestracja rozpoczyna się od założenia konta na oficjalnej stronie Amazon, podaniu najważniejszych informacji i wypełnieniu formularza w zakładce Amazon Flex. Następnie należy wybrać rejon do realizowania dostaw i przesłać wymagane dokumenty.

Weryfikacja zgłoszenia do programu Amazon Flex zwykle zajmuje około tygodnia. W tym czasie pracownicy przeglądają i potwierdzają ważność złożonej dokumentacji , a także poprawność złożonego wniosku. Informacja o zaakceptowaniu lub odrzuceniu zgłoszenia pojawi się za pośrednictwem poczty elektronicznej. Jeśli wniosek został zaakceptowany, otrzymany mail będzie zawierał link do strony umożliwiającej pobranie oficjalnej aplikacji na telefon, dla systemu Android i iOS. To właśnie za jej pośrednictwem zarządza się planowanymi dostawami. Pracę można zacząć już po zainstalowaniu aplikacji, wpisaniu odpowiednich informacji i dostosowaniu ustawień pod prywatne preferencje.

Aplikacja Amazon Flex krok po kroku

Jak dokładnie działa aplikacja? Przede wszystkim konieczne jest posiadanie konta w serwisie Amazon, a dopiero później przejście do opcji Amazon Flex. Pierwsze zalogowanie się w aplikacji tuż po pobraniu jej na swoje urządzenie mobilne wymaga utworzenia konta, a następnie wprowadzenia najważniejszych informacji. W aplikacji wybiera się rejon, w którym dostawy będą realizowane, a także określa dni pracy i dostępność. W trakcie pracy konieczne jest korzystanie z aplikacji, która jest dla kuriera niejako centrum dowodzenia. To właśnie tam pojawiają się wszystkie niezbędne informacje o przesyłkach, między innymi dotyczące tego, które paczki oczekują na odebranie, a także propozycje najlepszej trasy dojazdowej.

Zlecenia nie pojawiają się pojedynczo. Praca za pośrednictwem aplikacji opiera się na tak zwanych blokach. Blok składa się z adresów dostaw w jednym rejonie. Każdy blok określa przedział czasu, w którym trzeba zrealizować wszystkie zamówienia z listy. Czas na dostawę zaczyna się liczyć dopiero w momencie odebrania paczki z magazynu Amazon, a kończy w momencie dostarczenia ostatniej z paczek. Kiedy zlecenie zostanie zaakceptowane, konieczne jest szybkie udanie się do centrum logistycznego w celu odebrania paczek i dostarczenia ich pod wskazane adresy. 

Za każdy ukończony blok otrzymuje się wynagrodzenie, a jego wysokość jest uzależniona od kilku czynników. Aplikacja opiera się o system punktowy, który pozwala na ocenianie wszystkich bloków indywidualnie. Każdy użytkownik aplikacji jest oceniany także przez odbiorców paczek. Na wysokość oceny i wynagrodzenia wpływa przyjazd o zaplanowanej porze, dostarczanie przesyłek na czas, ukończenie procesu dostawy, a także potwierdzenie udanej dostawy przez odbiorcę paczki.

Na ocenę wpływa również tak zwane terminowe zrezygnowanie z zaplanowanych wyjazdów. Z każdego zaakceptowanego bloku można zrezygnować. Czas na rezygnację to 45 minut przed oczekiwanym rozpoczęciem dostawy. Dzięki temu inny dostawca bądź dostawczyni może przejąć zlecenie i zrealizować je w wymaganym terminie.

W przypadku napotkania jakichkolwiek problemów i opóźnień można skontaktować się z działem wsparcia poprzez infolinię Amazon, dostępną w aplikacji w zakładce „Pomoc”. Amazon Flex bierze pod uwagę ewentualne korki w godzinach szczytu, możliwe opóźnienia ze względu na złą pogodę, a także niemożność dostarczenia paczki przez zamknięty budynek firmy lub nieobecność adresata. Niezgłoszony problem może się skończyć niską oceną, a regularne niskie oceny mogą doprowadzić do zakończenia współpracy.

Każdy dzień pracy kończy się ostatnią wizytą w centrum logistycznym. Nieodebrane paczki i pojemniki na paczki muszą zostać zwrócone.

Co jeszcze warto wiedzieć o Amazon Flex?

Korzystając z aplikacji i realizując zlecenia w wybranym terenie, należy ściśle przestrzegać zasad określonych w regulaminie Amazon Flex, który znajduje się na oficjalnej stronie. Jedną z takich reguł, o której należy pamiętać, jest bezwzględny zakaz korzystania z pomocy osób trzecich w zakresie dostarczenia przesyłek.

Osoba dostarczająca towar jest osobiście odpowiedzialna za dostarczenie paczki z punktu A do punktu B, bez przystanków po drodze. Nie wolno też udostępniać nikomu danych osobowych klientów i naruszać zasad RODO. W trakcie przejazdu w samochodzie może znajdować się inna osoba lub zwierzę, ale towarzysz nie może opuszczać samochodu w trakcie odbioru paczki z magazynu Amazon ani dostarczenia jej pod wskazany adres. Nieprzestrzeganie tej zasady może skończyć się rozwiązaniem umowy.

Wynagrodzenie kuriera (ok. 18-25$ za godzinę) uzależnione jest od kilku czynników. Pierwszy z nich to lokalizacja, w której paczka ma zostać dostarczona. Na wysokość wynagrodzenia wpływa także czas dostarczenia zamówienia oraz kilka innych zmiennych jak na przykład sprawne dostarczanie przesyłki w godzinach szczytu. Istotne są także oceny wystawione za zrealizowane zlecenia i ilość napiwków otrzymanych w aplikacji.

Warto przy tym podkreślić, że możliwość otrzymania napiwków przez aplikację nie jest opcją dostępną przy każdym rodzaju dostawy, ale jeśli się pojawia, to dostawca otrzymuje 100% ich wysokości. Co równie istotne, napiwki nie zawsze trafiają na konto w tym samym momencie, co wynagrodzenie za ukończony blok. Z uwagi na konieczność sfinalizowania transakcji, napiwki pojawiają się w aplikacji po około 1-2 dwóch dniach roboczych, licząc od daty dostarczenia przedmiotu.

Wysokość zarobionej kwoty można śledzić za pośrednictwem aplikacji, która sumuje zarobki z wybranego okresu. Wypłata środków odbywa się raz w tygodniu, we wtorki lub piątki. Wypłata trafia bezpośrednio na konto bankowe już następnego dnia roboczego. 

Czy warto pracować w Amazon Flex?

Usługi dostawcze zmieniły się na przestrzeni lat w prężnie działający biznes. Dostarczanie przesyłek stało się nieodzownym elementem sektora usług, oferując zarówno firmom, jak i osobom fizycznym szansę na niemały zarobek. Nie jest to jednak praca dla każdego. Jakie cechy powinna posiadać osobą chcącą podjąć współprace jako kurier w Amazon Flex? Przede wszystkim jest to zajęcie dla osób bardzo dobrze zorganizowanych, które potrafią efektywnie zarządzać sobą w czasie i logistycznie zaplanować wszelkie działanie. To także zajęcie dla osób, których nie odstrasza konieczność częstej jazdy samochodem, niekiedy w trudnych warunkach.

Aplikacja Amazon Flex to sposób na łatwy i szybki zarobek. To dostawca podejmuje decyzje, kiedy i przez ile godzin chce dostarczać towar i w których regionach realizować zlecenia. Jest to także znakomite rozwiązanie dla osób, które chcą podreperować domowy budżet w trudniejszych miesiącach, na przykład zimą, kiedy kumulują się zamówienia świąteczne, sylwestrowe i walentynkowe. Jednocześnie jest to praca obarczona dużą odpowiedzialnością i zdecydowanie nie każdy się w niej odnajdzie. 

Warto więc przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu współpracy w ramach Amazon Flex, rozważyć wszelkie za i przeciw, a także wziąć pod uwagę indywidualne predyspozycje.